choroby.gif - 3431 Bytes

podbial.gif - 34995 Bytes PODBIAŁ POSPOLITY
Tussilago farfara


Gdy ukażą się żółte kwiaty podbiału, wiadomo, że nastaje wiosna.
Kwiaty tej byliny przypominają mniszek lekarski, lecz się nieco mniejsze i smuklejsze, o koszyczkach okrytych od dołu purpurowo fioletowymi, łuskowatymi listkami. W nocy kwiaty są zamknięte. Zamykają się również szybko po zerwaniu. Podbiał kwitnie zanim rozwinie liście. Te z kolei wyraźnie różnią się od liści mniszka. Są duże, okrągławosercowate, z płytkimi zatokami i ząbkami na brzegach. Liście początkowo całe puszysto owłosione, z czasem z wierzchu łysieją, pod spodem jednak pozostają nadal omszone, prawie białe. Podbiał najczęściej rośnie przy źródłach, nad brzegami wód, na skrajach wilgotnych lasów i na wapiennych wzgórzach. Szczególnie lubi gleby gliniaste. Porasta również hałdy węglowe i pogorzeliska.
Od czasów Hipokratesa podbiał byt cenionym lekiem na kaszel i choroby oskrzeli. Co do tego zgodni byli zarówno Galen jak i św. Hildlegarda.
Dzisiaj nadal jest stosowany w ziołolecznictwie. Surowcem zielarskim są liście i kwiaty. Koszyczki kwiatowe trzeba zbierać, gdy tylko zaczną się rozwijać, bez szypułek. Liście zbiera się bez ogonków, od maja do czerwca. Suszy się je na słońcu lub w piekarniku, w temperaturze około 40st C, możliwie szybko, bo czernieją. Najlepiej suszyć w piekarniku, gdyż wolno schną. Do sporządzenia domowego syropu używamy kwiatów świeżych.


POŻYTEK DLA ZDROWIA
Liście i kwiaty podbiału mają zastosowanie jako środek wykrztuśny (silniej działają kwiaty), przeciwskurczowy, przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i osłaniający (do tego celu lepsze liście) w obrębie dróg oddechowych i przewodu pokarmowego.
Odwary z kwiatów i liści podbiału używane są w zapaleniach gardła, oskrzeli, przy męczącym kaszlu, trudnościach w odkrztuszaniu zalegającej plwociny (również u palaczy). Odwar sporządza się z 1 łyżki kwiatów i liści na 1 szklankę wody i pije 3-4 razy dziennie po 1 szklanki między posiłkami (dzieci - 1 łyżka 4 razy dziennie).
W tych samych chorobach można również polecić następującą mieszankę ziół: podbiał pospolity, ziele tymianku, owoce anyżu i liście prawoślazu połączyć w jednakowych ilościach. Odwar przygotowany z 1 łyżki mieszanki na 1 szklankę wody stosować jak wyżej. Podbiał połączony w równych częściach z siemieniem lnianym, prawoślazem i kwiatami krwawnika łagodzi dolegliwości związane z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.


POŻYTEK DLA URODY
Kto ma tłustą cerę, może ją z powodzeniem podleczyć odwarem z kwiatów podbiału. Przygotowuje się go następująco - 2 łyżki suszonych koszyczków kwiatowych zalewa się 1 szklankę wody i gotuje przez 5 minut. Po 10 minutach odcedza i używa do okładów lub przemywania twarzy.
Odwar taki działa korzystnie również przy wypryskach i tak zwanych plamach żółciowych. Można też w tych przypadkach łączyć podbiał z zielem ruty i rdestu ptasiego (w jednakowych ilościach).link.gif - 1297 Bytes

Created by: Michał Klimorowski