choroby.gif - 3431 Bytes

kocanki.gif - 37426 Bytes KOCANKI PIASKOWE
Helichrysum arenarium


Kocanki to niewielkie byliny o liściach jakby wyciętych z zielonoszarego zamszu. Na jednej roślinie występują łodygi krótkie, z szerszymi liśćmi i łodygi dłuższe (do 30 cm), sztywne, z węższymi liśćmi, zakończone pęczkiem drobnych koszyczków kwiatowych. Koszyczki te są najczęściej cytrynowozołte i pomarańczowe, rzadziej - brązowawe. "Płatki" mają błoniaste. Kwitną od lipca do października. Kocanki rosną zwykle kępami na skrajach suchych lasów, przy drogach, na pastwiskach i ugorach o piaszczystej glebie, nawet na wydmach. Zdobią i ożywiają krajobraz, tworząc wesołe, jakby słoneczne plamy.
Ziele kocanek znane był o od dawna w lecznictwie ludowym i stosowane już w średniowieczu. Surowcem zielarskim są koszyczki kwiatowe niezupełnie rozwinięte.
"Pączki" kwiatów ścina się z kawałkiem łodygi (1-2 cm) i suszy w przewiewnym pomieszczeniu.


POŻYTEK DLA ZDROWIA
Związki zawarte w koszyczkach kwiatowych kocanek działają żółciotwórczo i przeciwskurczowo na mięsnie gładkie układu pokarmowego i naczyń krwionośnych.
Kocankami leczymy zapalenie i stany skurczowe dróg żółciowych, kamicę żółciową, niewydolność wątroby z powodu niewielkiego uszkodzenia miąższu i zmniejszone wydzielanie żółci.
Odwar sporządza się z 3 łyżek kwiatów na 2 szklanki wody i pije 3 razy dziennie po 2/3 szklanki przed posiłkiem. W lecznictwie ludowym kocanki stosowane są przy skazie moczanowej i chorobie reumatycznej.link.gif - 1297 Bytes

Created by: Michał Klimorowski