choroby.gif - 3431 Bytes

brzoza.gif - 42599 Bytes BRZOZA BRODAWKOWATA
Betula verrucosa


Brzoza - wysmukła, białokora, wiosną okryta mgiełką jasnozielonych liści - jest bez przesady jednym z naszych najpiękniejszych drzew. Tworzy pełne wdzięku gaje brzozowe, zdobi polany leśne i drogi, a w parkach rozjaśnia ciemne grupy innych drzew. Nieodłącznie związana jest z krajobrazem Mazowsza, gdzie rośnie na ubogich, kwaśnych glebach, wśród wrzosów. Chętnie uwieczniana przez malarzy i fotografików. Drzewo to nie tylko cieszy nasze oczy, ale ma również właściwości lecznicze, działa łagodnie i prawie nigdy nie szkodzi. Surowcem zielarskim są przede wszystkim liście, które można zbierać przez całe lato. Suszy się je w temperaturze do 45st. C. Pewne zastosowanie mają też liście świeże.
Ceniony jest również sok brzozowy, który wycieka z naciętego pnia. Trzeba jednak podkreślić, że wbrew niektórym opiniom - nie jest to "lek na wszystko", a więc należy go pozyskiwać tylko w uzasadnionych przypadkach, aby bezmyślnie nie kaleczyć drzew. Nieumiejętne ściąganie soku z pni mogą brzozy przypłacić życiem. Stosunkowo najbezpieczniej dla drzewa jest pobierać sok z bocznych grubych gałęzi. Wierci się w nich otwór i zakłada rynienkę lub rurkę, przez którą sok będzie ściekał do zawieszonego naczynia. Po zakończeniu "rabunku" trzeba otwór zasmarować maścią ogrodniczą i zabić dopasowanym do jego średnicy korkiem.


POŻYTEK DLA ZDROWIA
Związki zawarte w liściach brzozy działają przede wszystkim moczopędnie, zwiększając wydzielanie kwasu moczowego, jonów sodu i chloru.
W przewlekłych stanach zapalnych dróg moczowych (szczególnie u osób ze zmniejszoną odpornością, u dzieci i ludzi starszych), kamicy moczowej, obrzękach pochodzenia nerkowego i przy niewydolności krążenia bywa zalecany odwar z liści brzozy: 2 łyżki liści na 2 szklanki wody pić 3 razy dziennie po 1 szklanki między posiłkami.
Dla uzyskania lepszego efektu diuretycznego (moczopędnego) należy stosować liście brzozy z zielem nawłoci, skrzypem, korzeniem cykorii podróżnika i nasionami pietruszki, mieszając te surowce w jednakowych ilościach.
Natomiast dla zwiększenia działania przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego warto liście brzozy łączyć z liśćmi mącznicy lekarskiej i kwiatami bzu czarnego.
Nasze prababcie brzozą i tatarakiem leczyły artretyzm. Odwar przygotowywały z 1 łyżki liści brzozy i 1 łyżki kłączy tataraku na 1 szklankę wody i wypijały go w ciągu dnia.
Świeży sok brzozy pozyskiwany wczesną wiosną, kiedy pączki jeszcze się nie rozwiną uważany jest za środek odtruwający organizm i ogólnie wzmacniający. Sok taki należy pić przynajmniej przez 15 dni, po 1 szklance rano i wieczorem.


POŻYTEK DLA URODY
W przypadkach łojotoku, trądziku i skłonności do wyprysków zaleca się pić codziennie po 1 szklanki odwaru z liści brzozy i fiołka trójbarwnego (po 1 łyżce ziół na 2 szklanki wody).
Taki sam odwar może służyć do przemywania zmienionej chorobowo skóry.
Szybko przetłuszczające się włosy, zwłaszcza przy skłonności do łupieżu, warto jest płukać w odwarze z liści brzozy (4 łyżki liści na 4 szklanki wody).link.gif - 1297 Bytes

Created by: Michał Klimorowski