kosmetyka.gif - 3976 Bytes

Pielęgnowanie włosów:

Włosy powinny być starannie pielęgnowane już od najmłodszych lat. Wszelkie niedopatrzenia wczesnego dzieciństwa często odbijają się w latach późniejszych, wszelkie nieprawidłowości włosów w porę zauważone mają większe szanse wyleczenia. Podstawą właściwego pielęgnowania włosów jest przestrzeganie zasad higieny oraz dobór odpowiednich środków do pielęgnacji, uwzględniający rodzaj włosów. Zioła właściwie zastosowane mogą odegrać ważną rolę w utrzymaniu włosów w dobrym stanie. Jak już wspomnieliśmy pielęgnacja włosów powinna uwzględniać specyfikę włosów, a niekiedy i wieku. Dotyczy to szczególnie niemowląt i małych dzieci.

PIELĘGNACJA WŁOSÓW NIEMOWLĄT I MAŁYCH DZIECI.

Środki do pielęgnacji włosów u niemowląt i małych dzieci powinny działać łagodnie, lekko zakwaszająco i regenerująco.

Przepis 1
Do mycia włosów dzieci należy stosować mydła i szampony specjalnie przeznaczonych dla dzieci. Zamiast mydła można używać żółtka jaja kurzego z dodatkiem 1 łyżeczki naparu rumianku i kilku kropel oliwy lub oleju słonecznikowego. Po dokładnym zmieszaniu powyższych składników, należy nałożyć je na główkę dziecka i lekko wmasować. Następnie spłukać włosy naparem rumianku z dodatkiem kwiatu lipowego lub liści prawoślazu, w proporcji 1 łyżka mieszanki ziołowej na 1,5 litra wody.

PIELĘGNACJA WŁOSÓW NORMALNYCH.

Przepis 1
Spotyka się je obecnie bardzo rzadko - charakteryzują się połyskiem, sprężystością, są odporne na czynniki chemiczne i fizyczne, nie przetłuszczają się szybko po umyciu. Aby jednak zachowały swój ładny zdrowy wygląd, należy je starannie pielęgnować. Włosy należy myć, co 7 - 14 dni. Mydła i szampony powinny być obojętne albo przetłuszczane. Do ostatniego płukania dodać: kwiat lipy, szyszki chmielu, liść prawoślazu, liść orzecha włoskiego, rumianku, nagieteka, kwiatu bzu czarnego, ziele fiołka trójbarwnego. Mniej więcej w połowie między jednym umyciem a drugim, wskazane jest przetarcie sk6ry głowy, przeczesując włosy pasmami, wodą brzozową.

Przepis 2
W wypadku farbowania, rozjaśniania włosów lub przebywania długo na powietrzu z gołą głową - szczególnie latem - wskazane jest nakładanie na włosy odżywki w postaci kremu lub emulsji. Zamiast tego można zastosować oliwy lub oleju słonecznikowego z dodatkiem 1 łyżeczki soku z cytryny lub octu winnego. Lekko ogrzaną odżywkę (przy włosach suchych należy naczynie z przygotowana odżywką wstawić na chwilę do gorącej wody) posmarować skórę głowy i włosy. Nałożyć czepek z folii i owinąć głowę ręcznikiem. Po 10 - 15 minutach włosy umyć.

PIELĘGNACJA. WŁOSÓW SUCHYCH:
Włosy suche wymagają bardziej troskliwej pielęgnacji niż, włosy normalne. Przyczyną ich suchości mogą być czynniki wrodzone, niedobór witamin, wadliwe pielęgnowanie. Wielokrotne nieprawidłowe wykonanie trwałej ondulacji, farbowanie włosów, a nieprawidłowe mycie i suszenie oraz używanie niewłaściwych preparatów doprowadza do wysuszenia skóry i włosów. Włosy takie są łamliwe, bez połysku, często rozszczepiają się na końcach. Pielęgnacja ich powinna być dwukierunkowa i polegać na unikaniu czynników wysuszających i dążeniu do regeneracji włosów.

Przepis 3
Przy bardzo zniszczonych włosach, co 2 - 3 mycie wskazane jest zrobienie przed myciem kompresu z podgrzanego na "łaźni wodnej" oleju rycynowego (2 łyżki) z dodatkiem soku cytrynowego (1 łyżka) i gliceryny (1 łyżka), następnie zmywa się go mydłem lub szamponem brzozowym, jajecznym lub lecytynowym. Do ostatniego płukania należy użyć naparu z dodatkiem takich ziół jak: kwiat lipy, lilii lub korzeń prawoślazu.

Przepis 4
W wypadku nietolerancji szamponu należy użyć odwaru z korzenia mydlnicy lekarskiej (2 łyżki na 1 litr wody) lub "majonezu" przygotowanego z żółtek jaj kurzych lub jajeczek przepiórki z dodatkiem 1 łyżeczki soku z cytryny i kilku kropli oliwy. Połowę tego "majonezu" nakłada się włosy, dobrze spłukuje niezbyt gorącą wodą, osusza ręcznikiem, na lekko wilgotne włosy nakłada się drugą połowę "majonezu", przykrywa czepkiem z folii i obwija się nagrzanym ręcznikiem. Po 20 minutach włosy spłukuje się ciepłą wodą, a na końcu płucze następującą mieszanką: 1łyżkę korzenia prawo ślazu zalać 1 litrem zimnej wody i na małym ogniu doprowadzić do wrzenia, odstawić na 0,5 godziny, dodać 1 płaską łyżkę miodu, 1łyżkę soku z cytryny lub octu winnego. Dodatkowo do układania włosów można używać odwaru z siemienia lnianego (1 łyżka na szklankę wody).

PIELĘGNACJA WŁOSÓW TŁUSTYCH:
Włosy tłuste już po 2 - 3 dniach po umyciu tracą swą puszystość, stają się lepkie i posklejane. Świadczy to o łojotoku skory głowy, czyli nadmiernym wydzielaniu gruczołów łojowych. Może on występować w rożnych okresach życia. Największe jednak nasilenie łojotoku występuje u młodzieży w okresie dojrzewania, ale może pojawić się także w późniejszym okresie życia. Przy łojotoku może wystąpić łupież suchy lub tłusty. Łupież suchy występuje w postaci drobnych białych łusek, łatwo opadających, który nie prowadzi do wyłysienia. Wraz z nasileniem łojotoku łupież suchy może przejść w tłusty, który nie pozostaje już bez wpływu na stan owłosienia. Łuski stają się większe, nawarstwione, ściśle przylegające do skóry, o zabarwieniu szarożółtym. W tym ostatnim przypadku konieczne jest intensywne leczenie, ponieważ zaniedbanie tego stanu może doprowadzić do wyłysienia włosy tłuste powinno się myć, co 2 - 7 dni w zależności od stopnia przetłuszczania Do mycia należy używać szamponów z zawartością ziół, takich jak: tatarochnielowy, łopianowy, pokrzywowy, rumiankowy.

Przepis 5
W wypadku złej tolerancji szamponów (przy podrażnieniu skóry) można myć włosy w korzeniu mydlnicy lekarskiej (garść ziół zalewa się litrem wody i gotuje 5 minut).
Do ostatniego płukania przygotowuje się następującą mieszankę: skrzyp, korzeń łopianu, nagietek, rumianek, kora wierzby - 3 łyżki mieszanki zalać 1 litrem letniej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut, odstawić pod przykryciem na 30 - 50 minut, przecedzić. Włosy płucze się jednocześnie masując lekko opuszkami palców skórę głowy. Nie osuszając, owiązać głowę ręcznikiem. Pozostawić tak przez 5 minut i dopiero włosy rozczesać.
Do mieszanki tej można dodać liście szałwi, które nadają włosom puszystość. Przy swędzeniu skóry można także dołożyć mięty i rumianku. Pobudzające i powodujące lepsze ukrwienie skóry działanie ma kłącze tataraku i rozmaryn. Przeciwłupieżowo i pobudzająco działa pokrzywa. Poza myciem wskazane jest dodatkowe przecieranie skory głowy, między jednym myciem a drugim, wodą pokrzywową na zmianę z wodą brzozową.

WYPADANIE WŁOSÓW.
Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. Jedną z nich może być wadliwa pielęgnacja, jak na przykład zbyt częste rozjaśnianie, farbowanie, wykonywanie trwałej ondulacji, ucisk mechaniczny (stałe upinanie włosów), przypinanie tresek, mocne naciąganie włosów, zaplatanie warkoczy, noszenie końskiego ogona. Oprócz wadliwej pielęgnacji przyczyną wypadania włosów mogą być ostre choroby zakaźne, zatrucia, anemia, zaburzenia hormonalne i inne. Jednak najczęściej łysienia występują na tle łojotoku. Po ustaleniu przyczyny należy zastosować odpowiednie leczenie wewnętrzne. Zewnętrznie można stosować środki powodujące lepsze ukrwienie skóry głowy mające działanie bodźcowe. Oprócz poprzednio podanych można we własnym zakresie przygotować środki wzmacniające włosy.

Płyny do nacierania skóry głowy:

Przepis 1
Nalewka z nasturcji: Całe krzaki nasturcji starannie opłukane, osuszone - posiekać i zalać spirytusem (2 części spirytusu 90% i 1 część przegotowanej wody) tak, żeby zioła były pokryte. Po 10 dniach płyn zlewa się do butelek. Kuracja trwa 2 - 3 tygodnie. Skórę głowy należy smarować codziennie. Płyn ten nadaje się do każdego rodzaju włosów i można go stosować profilaktycznie w celu wzmocnienia włosów. Przy łupieżu należy do nalewki dodać skrzyp i tatarak (po 1 części każdego z ziół).

Przepis 2
Płyn wzmacniający porost włosów
gramów (części)
nalewka nagietkowa (Tinctura Calendulae) -------- 30
nalewka z pięciornika (Tinctura Tormentillae) -------- 10
sok z łopianu (Succus Bardanae) -------- 20
nalewka aloesowa (Tinctura Aloae) -------- 10
witamina B6 -------- 1 amp. 2 cm
woda destylowana -------- ad. 150,0

Przepis 3
Płyn do tłustych włosów:
Korzeń pokrzywy,
kłącze tataraku,
1kłącze kopianu
10 g suchego surowca zalewa się 500 ml spirytusu 45%.
Po 2 tygodniach odcedza się i dodaje 50 g spirytusu salicylowego.

Przepis 4
Odwar z gałązek i owoców rokitnika Stosuje się go na zewnątrz i do wewnątrz. Przygotowuje się z 20 g gałązek, 10 g owoców, zalewa się 500 ml wody gotuje 5 minut, odstawia na 0,5 godziny. Pić należy 2 razy dziennie po 0,5 szklanki a także smarować skórę głowy rano i wieczorem. Kuracja trwa 2 - 3 tygodnie. Wcieranie płynów w skórę głowy należy wykonywać następująco: robić kolejne przedziałki we włosach poczynając od lewej do prawej strony głowy, a następnie to samo na tyle głowy. Owijamy tamponikiem waty patyk lub podłużną łopatkę i wcieramy lekko w każdy przedziałek osobno. Po czym włosy sczesujemy i wykonujemy lekki masaż opuszkami palców.

Przepis 5
Wyciąg z dziurawca stosuje się przy łysieniu plackowatym, oprócz wyżej wymienionych środków. Miejsca pozbawione włosów można posmarować wyciągiem z dziurawca i po 15 minutach naświetlać promieniami nadfioletowymi (lampą kwarcową lub słońcem). Po naświetlaniu powinien wystąpić odczyn rumieniowy 1 stopnia. Czas naświetlania przy stopniowym przedłużaniu można doprowadzić do 20 - 30 minut. W celu uzyskania lepszego wyniku naświetlań należy, przed przystąpieniem do naświetlania wykonać test, aby ustalić indywidualną wrażliwość pacjenta na promieniowanie nadfioletowe, Dla przyśpieszenia reakcji należy podawać wyciąg dziurawca również do wewnątrz. Uwaga! Kurację taką można przeprowadzać tylko pod kontrolą lekarską.

ZMIANA KOLORU WŁOSÓW.
Wiadomo, że zmianę koloru włosów najłatwiej uzyskać idąc do fryzjera, Można jednak i we własnym zakresie wpłynąć na utrwalenie lub zmianę odcienia włosów, a nawet zmienić kolor. Pomocne w tym mogą okazać się właśnie zioła,

Przepis 1
Uzyskanie lub utrwalenie odcienia złoto blond daje rumian szlachetny (rumianek rzymski) i kwiatostan lipy. Z tym, że lipa bardziej nadaje się do włosów suchych lub normalnych ze względu na zawartość związków śluzowych.

Przepis 2
Intensywniejszy kolor złoty "tycjanowski" można uzyskać przez płukanie w płatkach nagietka lub korzenia rzewienia. Z powyższych ziół przygotowujemy odwar zalewając 4 łyżki ziół letnią wodą. Po doprowadzeniu do wrzenia gotuje się je pod przykryciem 5 minut, a następnie odstawia na 0,5 godziny.

Przepis 3
Aby nadać włosom odcień popielaty, po rozjaśnieniu lub trwałej ondulacji, kiedy włosy popielato-blond lub siwe nabierają złotego odcienia, można wypłukać je w odwarze z korzenia pietruszki (2 duże pietruszki gotuje się 20 minut w 1 litrze wody). Aby uzyskać miły zapach można dodać 1 łyżkę kłącza tataraku.

Przepis 4
Celem nadania włosom ciemniejszym złocistego odcienia można smarować je nawet codziennie (aż do otrzymania żądanego koloru) wywarem z łusek cebuli. Garść łusek gotuje się 20 minut w 300 ml wody, odstawia na 30 minut. Po przecedzeniu dodaje 1 łyżkę gliceryny.

Przepis 5
Lekko przyciemnia włosy płukanie w wywarze liści szałwi i orzecha włoskiego. 3 łyżki mieszanki zalewa się 1 litrem wody, gotuje 5 minut i odstawia do wystygnięcia. Przecedza się i trochę podgrzewa.

Przepis 6
Przyciemniają włosy następujące zioła: kora dębowa, kora kruszyny, owocnia orzecha włoskiego, liście indygowca (basmy). Z kory dębowej, kory kruszyny i owocni orzecha włoskiego można przygotować płyn przyciemniający włosy: przygotowuje się go następująco: 50 g kory lub zielonej owocni orzecha włoskiego zalewa się 500 ml wody. Gotuje 30 minut uzupełniając wyparowującą wodę.
Pozostawia pod przykryciem do następnego dnia. Potem gotuje jeszcze 10 minut, ostudza, odcedza i dolewa 10 gramów gliceryny i 4 gramy spirytusu 90%. Płynem smaruje się włosy i skórę głowy, po umyciu i przez następne kolejne dni, aż do uzyskania żądanego koloru.

Przepis 7
Podobny płyn można przygotować z liści szałwi i orzecha włoskiego z dodatkiem herbaty. Przygotowuje się go w następujący sposób: Na 100 ml wody bierze się po łyżce szałwi, orzecha włoskiego i herbaty, a potem postępuje jak wyżej.

Przepis 8
Farbowanie za pomocą henny (Lawsonia inermis) oraz (basmy) indygo wykonuje się inaczej. W zależności od koloru, jaki chcemy uzyskać, należy hennę i basmę zmieszać w odpowiednich proporcjach. Można uzyskać kolory od płomienno-rudego poprzez złotorudy, kasztanowy, aż do czarnego. Zależy to również od naturalnego koloru włosów. Inny kolor uzyska się na włosach ciemnych, inny na jasnych. Nie bez znaczenia będzie również, czy włosy były rozjaśniane, farbowane, czy po trwałej ondulacji. Od tego uzależnia się czas trzymania farby na włosach. Dlatego, jeżeli wykonuje się farbowanie pierwszy raz powinno się zrobić próbę na małym kosmyku włosów, który zanurza się w przygotowanej farbie. Podobnie należy postępować stosując powyżej podane płyny, bowiem włosy zniszczone trwałą ondulacją, rozjaśnieniem czy farbami metalicznymi (odsiwiaczami) mogą reagować nieprawidłowo i na przykład zamiast złotego odcienia można otrzymać zielonkawy. W zależności od koloru, jaki się chce uzyskać miesza się powyższe farby następująco:
- kolor złoty blond: 2 części henny, 2 części korzenia rzewienia, 1 część basmy,
- kolor rudy: 3 części henny, 1 część basmy,
- kolor kasztanowy: 2 części henny, 2 części basmy,
- kolor czarny: 3 części basmy, 1 część henny.
Technika farbowania włosów jest następująca:
z ziół przygotowuje się dość gęstą papkę, zalewa gorącą wodą i podgrzewa 15 - 20 minut na "łaźni wodnej". Gorące zioła, ale takie, aby nie oparzyć skóry, nakłada się na włosy, rozpoczynając od tyłu głowy i dzieląc je na pasma. Jeśli hennę nakłada się pierwszy raz, pozostawia się początkowo około 2 cm od nasady włosów, ponieważ w tych miejscach farba szybciej się wchłania na skutek podwyższonej temperatury. Na zakończenie farbowania nakłada się papkę przy nasadzie włosów oraz w miejscach narażonych na nadmierne czerwienienie. Następnie nakrywa się włosy czepeczkiem z folii i owija się głowę ogrzanym ręcznikiem. Czas trzymania farby na włosach, w zależności od koloru naturalnego włosów, wynosi od 10 do 60 minut, a nawet i dłużej.
Do farbowania włosów henną najlepiej nadają się włosy o kolorach ciemnoblond do brązu. Z włosów blond można uzyskać odcienie od złotego aż po czerwony blond. Na włosach czarnych, aby uzyskać odcień kasztanowy należy trzymać hennę 2-4 godzin. Jeśli chce się przyspieszyć proces farbowania należy włosy uprzednio rozjaśnić 6% wody utlenionej.
link.gif - 1297 Bytes

Created by: Michał Klimorowski